„Omnibus uredba“ – osnaživanje ili slabljenje ESG izvještavanja?

Krajem 2024. godine, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ukazala je da se postojeće i buduće obaveze izvještavanja EU o ESG-u mogu konsolidirati u „omnibus“ uredbu s ciljem smanjenja zahtjeva za izvještavanjem. Očekuje se da će Omnibus uredba pojednostaviti veliki broj zahtjeva u okviru ESG regulative EU, a posebno regulative koje se preklapaju. Ova uredba bi mogla uticati na zahtjeve izvještavanja uključene u Direktivu o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD), Uredbu o taksonomiji EU i Direktivu o dubinskoj analizi održivosti kompanija (CSDDD). 

Omnibus instrument pakuje više zakona u jedan zakonodavni paket koji uključuje jedan zakonski akt koji može nalagati izmjene svakog od CSRD, CSDDD i Uredbe o taksonomiji EU. Omnibus prijedlog bi trebao biti predstavljen i razmatran na sastanku Komisije EU 26.02.2025. godine. Trenutno nema naznaka da kompanije ne bi trebalo da nastave sa, na primjer, CSRD izvještavanjem i pripremama jer u ovom trenutku ne postoje indikacije da će Omnibus uredba dovesti do bilo kakvog povlačenja rokova za CSRD izvještavanje.

Zajednička izjava tri vodeća evropska tijela za članstvo u investitorima

U zajedničkoj izjavi koju su objavila tri vodeća evropska tijela za članstvo u investitorima – The Institutional Investors Group on Climate Change (IIGCC), the European Sustainable Investment Forum (Eurosif), the Principles for Responsible Investment (PRI) – koju je podržalo više od 200 investitora i drugih aktera u finansijskom sektoru, upozorava se da “ponovno otvaranje ovih propisa u cjelini rizikuje stvaranje regulatorne nesigurnosti i može u konačnici ugroziti cilj Komisije da preorjentiše kapital u podršku Evropskom zelenom dogovoru“.

Investitori kažu da su ovi propisi „kamen temeljac politike održivosti EU“ te da su ključni za podsticanje dugoročne održivosti i ekonomskog rasta u Evropi. Definisana pravila olakšavaju investitorima da se informišu i da „upravljaju rizicima, identifikuju prilike i preorijentišu kapital ka konkurentnijoj, pravednijoj i prosperitetnijoj neto nula ekonomiji“.

U izjavi se također naglašava važnost dugoročne stabilnosti politike te opasnosti od ponovnog mijenjanja postojeće regulative što bi moglo dovesti do značajnog slabljenja u dijelu izvještavanja o korporativnoj održivosti koja je od suštinskog značaja za donošenje odluka o ulaganju. Potpisnici „podržavaju opšti cilj pojednostavljenja i poboljšanja koherentnosti okvira održivog finansiranja EU“, ali tvrde da bi „efikasniji pristup bio fokusiranje na racionalizaciju tehničkih standarda i pružanje jasnih smernica za implementaciju“.

U svom saopštenju, investitori kažu da povećana transparentnost stvorena ovim propisima već ima pozitivan uticaj, ističući da su do 2024. godine evropske kompanije prijavile 440 milijardi eura kapitalnih izdataka usklađenih sa taksonomijom – cifra za koju se očekuje da će značajno porasti.

Aleksandra Palinska, izvršna direktorica Evropskog foruma za održiva ulaganja (Eurosif) istakla je: „Da bi EU postigla svoje ciljeve industrijske dekarbonizacije i konkurentnosti, Draghijev izvještaj identifikuje godišnji manjak ulaganja od 800 milijardi eura. Privatni kapital je potreban da bi se premostio ovaj jaz. Da bi odigrali svoju ulogu, investitorima su potrebni kvalitetni, pouzdani i uporedivi izvještaji kompanija, uključujući rizike i uticaje održivosti. Očekuje se da će pravila EU o izvještavanju o korporativnoj održivosti popuniti postojeću prazninu u podacima. Opsežne promjene ovih pravila, prije nego što se u potpunosti implementiraju, stvorit će regulatornu nesigurnost i vjerovatno će ometati doprinos koji investitori mogu dati održivom rastu. Umjesto toga, fokus bi trebao biti na podršci kompanijama da efikasno implementiraju pravila, i ako je potrebno, ciljano prilagođavanje pravila na tehničkom nivou.”