Energetski sektor

Vjetroelektrane

Rješavanje ESG pitanja (okoliš, društvo i upravljanja) sve je više egzistencijalno pitanje za mnoge kompanije u energetskom sektoru. Kako vlade širom svijeta postavljaju ciljeve neto nule do 2050. godine, to kompanije moraju prilagoditi svoje poslovne modele i uskladiti ih sa ciljevima smanjenja CO2 emisija.

Resursi u energetskim kompanijama variraju. Sposobnost svake kompanije da usmjeri ili provede ESG inicijative je različita, a pritisak ulagača razlikuje se među kompanijama i podsektorima industrije. Savjet kompanijama je da razlože akornim ESG, razmotre šta već rade unutar svakog od ova tri područja, te dokumentuju i komuniciraju konkretne aktivnosti interesnim grupamaKompanije bi trebale razviti jasne i razumne ciljeve unutar svakog područja te implementirati kontrole kako bi osigurale napredak prema tim ciljevima. 

Iako ESG nije ograničen na pitanja okoliša, trenutna pažnja medija i šire javnosti o klimatskim promjenama i dekarbonizaciji znači da je energetski sektor, koji uključuje neke od najvećih emitenata, pod lupom. U nastavku pet trendova povezanih sa energetskim sektorom:

Task Force on Climate-Related Financial Disclosures (TCFD) napominje u svojim preporukama, koje slijede stotine organizacija, da bi kompanije trebale razmotriti tranzicijske rizike povezane s političkim, pravnim i tehnološkim promjenama koje će doći s postizanjem privrede s nižim udjelom CO2. To može uključivati zamjenu izvora energije s visokim udjelom CO2 alternativama kao što su: hidroenergija, hidrotermalna voda, sunce i vjetar. 

Prelazak na strategiju s nižim udjelom CO2 ne događa se preko noći. Međutim, kompanije koje se temelje na fosilnim gorivima i transportna industrija, koje su među onima koji se suočavaju s najvećim tranzicijskim rizicima, sada identifikuju klimatske rizike i prilike. Neki su javno postavili ciljeve za neto nulte emisije. 

Procijenite ono što je bitno za vaše interesne grupe, provedite analize najboljeg, osnovnog i najgoreg scenarija klimatskih utjecaja, procijenite potencijalne opasnosti ili koristi od provođenja strategija kao što je kompenzacija CO2 i odredite kako ćete izvještavati i komunicirati svoj rad.

Mreže dobavljača energijom moraju izdržati promjene u prioritetima u globalnim operacijama, bilo da se radi o poticanju energetske učinkovitosti, isplativosti, pouzdanosti ili nižeg CO2. Saradnja je ključna za mapiranje lanaca dobavljača, kako za prikupljanje informacija za ESG otkrivanje tako i za prepoznavanje ranjivosti.

Naftne, plinske i komunalne kompanije reaguju na volatilnost na robnim tržištima. Donosioci odluka o održivom finansiranju procjenjuju raspodjelu kapitala koja ima uravnotežen pristup uključivanju obnovljivih izvora energije i čišće energije u poslovne portfelje. Ali ne slijede svi proizvođači energije istu strategiju niti se odriču fosilnih goriva. Pristup ESG podacima u stvarnom vremenu prikupljenim iz cijele vaše organizacije pomoći će vam da ostanete u igri.

Kompanije s višim ESG rezultatima i ocjenama obično imaju niži trošak kapitala. Prema MSCIju, investicijskoj istraživačkoj kompaniji, te kompanije imaju niža dugovanja i manju izloženost sistemskim rizicima. Ovo je posebno važno jer kreditori izdaju kredite s promjenjivim stopama na temelju toga jesu li ESG ciljevi ispunjeni ili naplaćuju više kamate kompanijama s nižim ESG rangiranjem ili ocjenama. Neke ESG agencije za ocjenjivanje i rangiranje mogu ocijeniti kompaniju na osnovu javno dostupnih informacija. 

„Generalne probe“ za usklađenost sa ESG mandatornim pravilima mogu vam pomoći da se pripremite kada regulatori usvoje konačna pravila. Pregledajte predložena pravila, identifikujte podatke koje već prikupljate i koje podatke još trebate prikupiti za usklađenost te mapirajte procese za pregled, izvještavanje i osiguranje podataka. Implementirajte ESG softver za izvještavanje koji će vam olakšati prikupljanje podataka ili izradu izvještaja.