Raznolikost, jednakost i inkluzija (DEI) je jedna od najkontroverznijih i najviše obrađivanih tema kada govorimo o održivom ulaganju. DEI se može posmatrati kao rizik (diskriminacija, pritužbe na uznemiravanje, visoka stopa fluktuacije zaposlenih, reputacijska šteta) ili kao prilika (bolje donošenje odluka, zadovoljstvo zaposlenih, jačanje brenda).
Na globalnom nivou, evropski ispitanici* su znatno skloniji uključivanju DEI faktora u svoje investicijske odluke nego njihove sjevernoameričke kolege. Dodatno, sjevernoamerički ispitanici često navode da je nepostojanje raznolikosti u upravnim strukturama razlog za odbijanje ulaganja, dok su evropski ispitanici više usmjereni na rodnu ravnopravnost i inkluziju.
Termin DEI se različito tumači u zavisnosti od regije. Dok se u SAD-u fokus stavlja na rasnu i etničku raznolikost, u drugim dijelovima svijeta, poput Evrope, naglasak je više na rodnoj ravnopravnosti i inkluziji osoba s različitim seksualnim orijentacijama.
U homogenijim nacijama, rasna i etnička raznolikost se rjeđe razmatra u DEI programima, dok u multikulturalnim društvima poput SAD-a i Velike Britanije, rasna ravnopravnost je ključni dio DEI-a.
Nedavna odluka Vrhovnog suda SAD-a, kojom se zabranjuju programi afirmativne akcije, izazvala je zabrinutost među privatnim investitorima o budućnosti DEI programa. Zabrana se odnosi na odluke koje ograničavaju ili potpuno zabranjuju korištenje rasnih i etničkih kriterija u procesima upisa na fakultete i zapošljavanja. Iako većina ispitanika i dalje smatra DEI inicijative potrebnima, neki su iz straha od budućih sudskih sporova odlučili prilagoditi ili čak napustiti svoje programe raznolikosti i inkluzije.
Ispitanici* koji su ranije integrisali DEI u svoje investicijske odluke u većini su slučajeva odlučili nastaviti s implementacijom takvih inicijativa, ali uz modifikacije koje bi umanjile rizik od pravnih posljedica.
DEI se sve više smatra poslovnim imperativom jer uključivanje različitih perspektiva može dovesti do boljeg donošenja odluka i dugoročne održivosti. Međutim, zbog različitih mišljenja o tome da li DEI podržava profitabilnost ili narušava poslovne rezultate, ova tema je često predmet značajnih rasprava među investitorima.
Istraživanje* je otkrilo da veliki dio malih i srednjih firmi koje su uključile DEI u svoje poslovanje smatra da su ove inicijative ključne za njihov daljnji razvoj. No, i dalje postoji manji broj firmi koje DEI smatraju “dobrom namjerom” bez stvarne poslovne vrijednosti.
Iako je DEI ostao kontroverzna tema, istraživanje* pokazuje da većina investitora prepoznaje važnost raznolikosti i inkluzije u investicijskim strategijama. Međutim, pravni izazovi i politički kontekst, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama, mogli bi značajno oblikovati budući razvoj i implementaciju ovih programa.
Nalazi sugerišu da je potrebno dodatno razmatranje i prilagodba DEI inicijativa kako bi one mogle djelovati u okviru zakonskih ograničenja, te istovremeno zadržati svoju svrhu unapređenja jednakih prilika i dugoročne održivosti poslovanja.
*Istraživanje o održivom ulaganju za 2024. godinu provedeno od strane PitchBook Data, Inc.