Jedna od najvećih ekoloških kriza uzorkovana je i plastičnim otpadom. Projekcije pokazuju da će količina plastičnog otpada u okeanima do 2050. biti gotovo tri puta veća od količine ribe. Ovo je problem kolosalnih razmjera i njime se bave i trebaju se baviti vlade svih država, kompanije, ali i svaki pojedinac može dati doprinos i napraviti razliku jednostavnim svakodnevnim navikama.
Zakonski propisi Evropske unije sadrže direktive, odluke, propise i preporuke na temu otpada, a oblast upravljanja otpadom definisana je i u Bosni i Hercegovini entitetskim zakonima o upravljanju otpadom. Bosna i Hercegovina i dalje nema dovoljno razvijen sistem prikupljanja i sortiranja komunalnog otpada. Prema dostupnim podacima, u BiH se na godišnjem nivou proizvodi oko 150.000 tona plastičnog otpada, od toga se reciklira samo 2%, a 98% završava na deponijama ili, nažalost, u prirodi gdje će ostati nekoliko stotina godina.
Recikliranje plastičnog otpada se vrši izvan BiH. U BiH postoji više ovlaštenih operatera koji se bave selekcijom i prikupljanjem ambalažnog otpada. U sklopu sarajevske gradske deponije Smiljevići izgrađeno je postrojenje za sortiranje ambalažnog otpada. Reciklažni otpad se sortira i priprema nakon čega ga preuzimaju ovlašteni operateri te šalju u fabrike za preradu. Procesom pripreme i zagrijavanja, ovi materijali se mogu iskoristiti za proizvodnju novih ambalažnih pakiranja.
Procjenjuje se da je 9 posto ikad proizvedene plastike reciklirano. Ostale frakcije otpadne plastike se spaljuju. Istraživanje iz 2019. godine ukazuje da su globalna proizvodnja i spaljivanje plastike ispustili više od 850 miliona tona stakleničkih plinova. Do 2050. godine te bi se emisije mogle popeti na 2,8 milijardi tona.
Pored zabrane proizvodnje jednokratne plastike, jedna od alternativa koja bi mogla u određenoj mjeri ublažiti ovaj problem je cirkularni ekonomski model gdje se otpad minimizira planiranjem unaprijed o tome kako će se proizvedeni materijal opet koristiti.
Ispravno pripremite plastiku koja ide na recikliranje
Prije svega, potrebno je isprati sve ostatke iz pakovanja prije nego što plastično pakovanje bacimo u kontejner za plastiku kako ne bi došlo do kontaminacije sirovina. Kompanije koje upravljaju otpadom u procesu reciklaže moraju razvrstati plastične predmete prema kategorijama kako bi ih dodatno očistili i obradili. Na primjer, etikete na plastičnim pakovanjima se često ne mogu reciklirati zajedno sa plastikom te ih je potrebno ukloniti. Infografika u nastavku pokazuje na koje stvari pojedinac treba obratiti pažnju prije nego odloži plastični otpad u žute kontejner za plastiku.