Direktiva o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD), koja je stupila na snagu 2023. godine, pooštrava pravila koja se odnose na društvene i ekološke informacije koje kompanije moraju da prijave. Velike kompanije te mala i srednja preduzeća čije su dionice izlistane na berzi obavezne su da izvještavaju o održivosti. Neke kompanije koje nisu članice EU će također morati izvještavati na ovu temu ako ostvare promet veći od 150 miliona eura na tržištu EU. Nova pravila će osigurati da investitori i druge interesne grupe imaju pristup informacijama koje su im potrebne za procjenu uticaja kompanija na ljude i životnu sredinu. Dodatno, investitorima će omogućiti bolju procjenu finansijskih rizika.
Kompanije će morati primjeniti nova pravila po prvi put za izvještaje koje će objaviti u 2025. godini a koji se odnose na finansijsku 2024. godinu. One koje podliježu CSRD-u morat će da izvještavaju u skladu sa Evropskim standardima izveštavanja o održivosti (ESRS). Standarde je u obliku nacrta izradio EFRAG, Evropska savjetodavna grupa za finansijsko izvještavanje, nezavisno tijelo koje okuplja različite interesne grupe. Prvi set ESRS-a objavljen je u Službenom listu EU 22.12.2023. u formi delegirane uredbe. Ovi standardi se primjenjuju na kompanije koje su obuhvaćene CSRD-om bez obzira na poslovni sektor.
Osnovne informacije o ESRS standardima izvještavanja
- Fokus na održivost i detaljno izvještavanje o utjecaju na životnu sredinu i okoliš
- Obuhvataju oko 50.000 kompanija
- Relevantno za kompanije iz EU sa 250+ zaposlenih ili kompanije koje su izlistane na berzama, kao i velike međunarodne kompanije koje posluju u EU
- ESRS standardi izvještavanja stupili su na snagu 01.01.2024. godine
Direktiva EU o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD) predstavlja ažuriranu Direktivu o nefinansijskom izvještavanju (NFRD) te proširuje obavezne EU standarde izvještavanja o održivosti. Cilj CSRD-a je da izvještavanje o korporativnoj održivosti učini prilagođenijim i bližim finansijskom računovodstvu i izvještavanju.
Podsjećamo da smo na našoj edukativnoj platformi već pisali o GRI standardima izvještavanja koji se također nastavljaju primjenjivati. ESRS su u velikoj mjeri usklađeni sa GRI standardima. Naime, prema novoj detaljnoj GRI publikaciji, postignut je visok stepen interoperabilnosti između ESRS i GRI standarda.
To znači da je GRI izvještavanje veoma relevantno za kompanije koje žele da ispune zahtjeve ESRS-a. Rezultat saradnje između GRI-a i EFRAG-a je da će 42.500 kompanija objaviti svoje izvještaje kroz ESRS standarde, a koji su usklađeni sa GRI standardima. Globalna važnost GRI-a je ojačana kroz saradnju sa Međunarodnim odborom za standarde održivosti (ISSB), dopunjujući zahtjeve izvještavanja o nadležnostima. Od jula ove godina dostupna je usluga za kompanije koje žele znati više o povezivanju GRI-ESRS standarda, a obuke GRI Akademije posebno fokusiranih na ESRS biće dostupna u narednom periodu.