Održivost kao dio obrazovnog sistema

Obrazovanje i stalna edukacija su neophodni za napredak društva. Promijeniti svijest o našem odnosu prema planeti također znači i uvesti temu o održivosti kroz nastavni plan i program u osnovnim i srednjim školama te na univerzitetima.  

Svakodnevno svjedočimo brojnim informacijama o utjecaju globalnog zagrijavanja, važnosti organskog uzgoja hrane, očuvanju voda i staništa, recikliranju i nabavci lokalno uzgojenih sastojaka. Kako bi buduće generacije dale veći značaj ovim temama, usvojile etičke vrijednosti, donijele ispravne odluke, te ostavile pozitivan trag u njihovoj borbi za bolju planetu, neophodno je edukaciju izdići na novi nivo.

Uključivanjem teme održivosti u obrazovni sistem osiguravamo da budući lideri i građani budu spremni da se suoče s izazovima koji su pred nama. Od škola i univerziteta u svijetu danas se očekuje da uvedu časove, kurseve i predavanja na temu održivih aktivnosti kako bi se podigla svijest učenika, studenata i nastavnog kadra.

Održivost nije samo priča o zaštiti okoliša i klimatskim promjenama, ovaj koncept „gura“ kompanije i društvo da daju prioritet društvenoj odgovornosti, inkluzivnosti i raznolikosti. Škole i univerziteti imaju značajnu ulogu u podučavanju ovih vrijednosti stvaranjem inkluzivnog okruženja koje poštuje različite perspektive. Osim toga, ESG koncept promoviše etičko upravljanje koje je od značaja za održivo društvo.

U našoj novoj rubrici „ESG i mladi“ u narednom periodu ćemo pisati i pričati o ovoj temi, dati primjere škola i univerziteta u svijetu, ali pisati i o aktivnostima Udruženja „Korisno“ koje pokreće edukativne aktivnosti na ovu temu sa obrazovnim ustanovama u Bosni i Hercegovini.