EU mijenja pravila održivosti

U rubrici Osvrt stručnjaka, prenosimo intervju sa Natašom Novaković, direktoricom za ESG u Hrvatskoj udruzi poslodavaca. Intervju je preuzet sa: https://www.womeninadria.com/natasa-novakovic-o-novim-eu-pravilima-o-odrzivosti/

Evropska komisija planira ublažiti pravila o korporativnom izvještavanju o održivosti i transparentnosti lanca dobavljača, kako bi povećala konkurentnost Evrope u odnosu na SAD i Kinu. Ovi planovi, nazvani “Simplification Omnibus”, dio su šireg paketa usmjerenog na pomoć evropskim kompanijama. Također uključuju poticaje za industrijsku dekarbonizaciju i mjere za smanjenje troškova energije.

Birokratija sputava

Evropske kompanije mogle bi pozdraviti ove mjere jer su se dugo žalile da ih strogi propisi i birokratija sputavaju u globalnoj konkurenciji, no protivnici novih deregulacijskih poteza upozoravaju da se time “ukida korporativna odgovornost”, prenosi Reuters.

Iako EU ublažava pravila o izvještavanju vezanom za zelene politike, Evropska komisija ističe da ostaje čvrsto posvećena svojim ciljevima nulte neto emisije i drugim klimatskim ciljevima. “Evropske kompanije imat će koristi od pojednostavljenih pravila,” rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Podijeljena mišljenja među poslodavcima

Kompanije s manje od 1000 zaposlenika ne moraju izvještavati o održivosti, što znači da bi oko 80% sadašnjih obveznika bilo oslobođeno tih zahtjeva. Također, provedba zakona o provjeri lanca dobavljača (CSDDD) odgađa se do 2028., a provjeravat će se samo direktni dobavljači, umjesto cijeli lanac. Ove promjene dolaze u trenutku kada su evropski poslodavci podijeljeni.

“Zahtjevi za izvještavanjem o održivosti u EU-u posljednjih su godina doživjeli značajne promjene uvođenjem Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti, koja je zamijenila prethodnu Direktivu o nefinansijskom izvještavanju sa 31.12.2024. godine, zajedno s povezanom taksonomijom EU-a, te Direktivom o dužnoj pažnji korporativne održivosti (CSDDD) koja tek treba stupiti na snagu. Promjene su, zbog izrazito visokog broja legislative i administracije, često ocjenjivane kao prepreka razvoju privrede”, izjavila je Nataša Novaković, direktorica za ESG u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Dok dio poslovne zajednice smatra da su administrativni zahtjevi za izvještavanje “prepreka razvoju privrede”, drugi, koji su već uložili u prilagodbu novim pravilima, ne žele korak nazad.

“Vidjet ćemo hoće li se ostvariti očekivanja i hoće li predložene promjene donijeti znatne uštede od 4,4 milijarde EUR od izmjena CSRD-a/ESRS-a i dodatne uštede koje proizlaze iz izmjena CSDDD-a i izvještavanja”, dodaje Novaković.

Procjenjuje se da bi izmjene CSRD-a i ESRS-a mogle donijeti godišnje uštede od 4,4 milijarde eura, uz dodatne uštede iz izmjena CSDDD-a i povezanih obaveza izvještavanja.