“Omnibus paket”: prijedlozi za CSRD i ESRS

Zahtjevi za izvještavanjem o održivosti u EU bili su podložni značajnim promjenama u posljednjih nekoliko godina uvođenjem Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD), koja je zamijenila Direktivu o nefinansijskom izvještavanju. U januaru 2025. Evropska komisija je objavila Kompas konkurentnosti za EU kojim su utvrđeni planovi Evropske komisije za narednih pet godina i njena vizija za jačanje konkurentnosti EU. 

Ključne izmjene 

Prijedlozi koje je objavila Evropska komisija uključuju:

  • Prijedlog: CSRD bi se primjenjivao na velike kompanije sa više od 1000 zaposlenih, smanjujući broj kompanija u okviru CSRD-a za oko 80%. Manje kompanije koje ne podliježu obaveznom izvještavanju, mogle bi izabrati da izvještavaju dobrovoljno koristeći pojednostavljene standarde koje će objaviti Evropska komisija, a koje je razvio EFRAG.
  • Prijedlog: zahtjev da se izvještavanje za kompanije iz vala 2 i vala 3 odgodi za dvije godine. Trenutni zahtjevi za izvještavanje prema CSRD obuhvataju:
    • Val 1: velike kompanije od javnog interesa sa više od 500 zaposlenih, koji moraju prvi put podnijeti izvještaj 2025. godine za godinu završenu 31.12.2024.;
    • Val 2: ostale velike kompanije koje prvi put moraju podnijeti izvještaj 2026. za godinu koja se završava 31.12.2025.;
    • Val 3: mala i srednja preduzeća (MSP) sa vrijednosnim papirima kotiranim na regulisanim tržištima EU, koji moraju podnijeti izvještaj 2027. za godinu koja se završava 31.12.2026., uz mogućnost odlaganja usvajanja za još dvije godine.
  • Prijedlog: Revizija ESRS-a (Evropski standardi izvještavanja o održivosti). Evropska komisija će revidirati prvi set ESRS-a kako bi se pojednostavili i smanjili zahtjevi za izvještavanje i poboljšala usklađenost sa održivim finansijskim okvirom. Cilj je da se revidirani Delegirani akt ESRS usvoji u roku od šest mjeseci od predloženih izmjena CSRD-a. Revizijom će se smanjiti broj ESRS tačaka podataka, poboljšati konzistentnost sa zakonodavstvom EU, pružiti jasnije smjernice o primjeni principa materijalnosti. 
  • Prijedlog: Standardi specifični za sektor. CSRD je prvobitno nalagao standarde izvještavanja za određene sektore kako bi se poboljšala uporedivost i pružile smjernice o pitanjima održivosti unutar specifičnih sektora. Međutim, Evropska komisija predlaže ukidanje ove stavke, te da kompanije nastave primjenu postojećih međunarodnih standarda zasnovanih na sektorima.
  • Prijedlog: Ograničenje izvještavanja u lancu dobavljača. Trenutna CSRD ima za cilj zaštiti manja preduzeća u lancu dobavljača od opterećenja zahtjeva za dostavljanjem informacija o održivosti. Direktivom se definiše da ESRS ne mora sadržavati zahtjeve prema kojima bi MSP morala tražiti više informacija o lancu dobavljača nego što je potrebno da izvještavaju u skladu sa standardom za MSP/ ESRS za mala i srednja preduzeća koja kotiraju na berzama. Na zahtjev Evropske komisije, EFRAG je dostavio dobrovoljni standard za mala i srednja preduzeća koja nisu obuhvaćena CSRD-om, s ciljem zaštite kompanija s manje od 1000 zaposlenih od opterećenja zahtjeva za informacijama o održivosti.
  • Prijedlog: Zahtjevi za osiguranje/assurance. CSRD zahtjeva od kompanija da objave informacije o održivosti uz mišljenje zakonskog revizora ili nezavisnog pružaoca usluga. Evropska komisija predlaže uklanjanje mogućnosti prelaska sa ograničenog na razumno jamstvo. Evropska komisija će do 2026. godine izdati ciljane smjernice za osiguranje/ assurance

Omnibus dokumenti su dostupni na web stranici Evropske komisije na linku .

IZVOR: https://www.bdo.global/en-gb/insights/ifrs-and-corporate-reporting/2025/the-european-commission-s-first-omnibus-arrives-key-takeaways