Izvještaj o održivom razvoju  

Izvještaj o održivom razvoju

Izvještaj o održivom razvoju (Sustainability Development Report – SDR) je godišnji izvještaj koji prati napredak država u postizanju ciljeva održivog razvoja kroz njihovo rangiranje na osnovu ostvarenih postignuća. Na osnovu različitih indikatora, SDR daje uvid u to koliko su države blizu ispunjenju ciljeva i koje oblasti treba dodatno da unaprijede. 

Na globalnom nivou, progres u postizanju ciljeva stagnira od 2020. godine. Prema ovogodišnjem izvještaju, do 2030. godine na globalnom nivou bi moglo biti ostvareno tek 16 posto ciljeva SDG-a (Sustainable Development Goals). Preostalih 84 posto pokazuje ograničeni napredak ili čak nazadovanje u njihovom ispunjenju.

Brzina napretka u postizanju ciljeva održivog razvoja značajno se razlikuje među grupama  zemalja. Nordijske zemlje predvode u postizanju ciljeva održivog razvoja. Također zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) ostvaruju značajan napredak, dok siromašne i ranjive nacije daleko zaostaju.

Kako se priprema Izvještaj?

Izvještaj se priprema na osnovu prikupljenih podataka iz različitih relevantnih izvora, uključujući statističke podatke međunarodnih organizacija kao što su Svjetska banka, UN agencije, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Međunarodna organizacija rada (ILO) i mnoge druge. Zemlje se rangiraju na osnovu postignuća u svih 17 ciljeva pri čemu se koriste različiti indikatori specifični za svaki cilj. Izvještaj obuhvata informacije za 193 zemlje, članice UN-a, među kojima je i Bosna i Hercegovina. 

Metodologija

Metodologija uključuje kvantitativne i kvalitativne podatke. Za svaki SDG postavlja se niz indikatora koji mjere različite aspekte napretka. Na primjer, za cilj broj 1, “No poverty” (“Svijet bez siromaštva”), koriste se podaci o broju stanovnika koji žive ispod nacionalne granice siromaštva, dok se za cilj broj 13, “Climate action” (“Zaštita klime”), analiziraju emisije ugljen-dioksida i druge klimatske politike.

Svaka zemlja dobiva ocjenu na skali od 0 do 100 za svaki cilj, pri čemu 100 predstavlja potpuni uspjeh u postizanju cilja. Zatim se sve ocjene zbrajaju kako bi se dobio ukupni rezultat zemlje. Rangiranje zemalja u SDG Indexu se temelji na ovim rezultatima.

Bosna i Hercegovina se od 193 zemlje nalazi na 50. mjestu sa ukupnim rezultatom 74. Prva tri mjesta zauzimaju: Finska, Švedska i Danska dok se Hrvatska nalazi na poziciji broj 8, Slovenija 11, Srbija 35, Albanija 42 te Sjeverna Makedonija na 51. 

Koliko često se radi rangiranje?

Izvještaj se objavljuje svake godine, što omogućava praćenje napretka i usporedbe između zemalja tokom vremena. Rangiranje iz godine u godinu pokazuje da li je neka zemlja napravila napredak, stagnirala ili nazadovala u ispunjavanju SDG ciljeva.

Zašto je važan SDR?

SDR je ključan alat za vlade, međunarodne organizacije i građanske organizacije. Osim što pruža jasan uvid u to koliko je koja zemlja napredovala u održivom razvoju, pomaže i u identifikovanju područja koja zahtijevaju dodatne napore i resurse u postizanju ciljeva. Izvještaji i rangiranja omogućavaju zemljama da prilagode svoje strategije i politike te da uče iz najboljih praksi drugih država.

Za više informacija posjetite SDG Index dashboard platformu.