IFRS Standardi za izvještavanje o održivosti

IFRS standards

IFRS su jedni od standarda za izvještavanje o održivosti koji su kreirani 2022. godine od strane Međunarodnog odbora za standarde održivosti (ISSB) kako bi se uspostavio globalni format za izvještavanje o održivosti i klimatskim promjenama koji ispunjava potrebe finansijskih direktora (CFO) i investitora. Prvi standardi, IFRS S1 i S2, objavljeni su u junu 2023. godine. S obzirom na ulogu IFRS-a u finansijskom izvještavanju, ovi standardi bi trebali pomoći u povezivanju informacija iz izvještaja o održivosti s finansijskim izvještajima i računovodstvom kompanija. Preporučuje se da kompanije počnu primjenjivati ISSB standarde i objavljivati relevantne informacije u skladu sa istim od 2025. godine.

IFRS standardi za održivost koje je izdao ISSB pružaju sveobuhvatan okvir za izvještavanje o održivosti, osiguravajući dosljednost i transparentnost za globalne zainteresovane strane. 

  1. IFRS S1 (Opći zahtjevi): definiše ukupne zahtjeve za objavljivanjem informacija povezanih s održivošću, omogućavajući kompanijama da izvještavaju o značajnim rizicima i prilikama vezanim za održivost koje mogu uticati na njihovu finansijsku poziciju.
  2. IFRS S2 (Objavljivanje informacija o klimatskim promjenama):  obuhvata rizike povezane s klimatskim promjenama, naglašavajući transparentnost u pogledu emisija u Opsegu 1, 2 i 3.  Standard slijedi preporuke Radne grupe za objavljivanje informacija povezanih s klimatskim promjenama (TCFD).

Standardi ISSB nude dosljednu osnovu za izvještavanje o održivosti, pomažući investitorima i ostalim interesnim grupama  da razumiju kako se kompanije suočavaju s izazovima održivosti. Ovi standardi omogućavaju kompanijama da efikasno komuniciraju svoj pristup upravljanju rizicima i prilikama vezanim za održivost, što doprinosi boljoj raspodjeli resursa i investicionim odlukama.

Početni ISSB standardi i smjernice sintetiziraju postojeće preporuke za izvještavanje o održivosti, uključujući već popularne TCFD (Radna grupa za objavljivanje informacija povezanih s klimatskim promjenama), SASB (koji ISSB integrira) i Protokol za stakleničke plinove (GHG Protocol).

Umjesto predstavljanja novog metoda izvještavanja o održivosti, IFRS je više fokusiran na strukturu i standardizaciju. Cilj je da se investitorima i zainteresovanim stranama omogući jasan, dosljedan i uporediv set informacija o održivosti.

Standardi su dobrovoljni, ali postaju sve prihvaćeniji jer sve više kompanija i jurisdikcija prepoznaje vrijednost standardizovanog izvještavanja o održivosti. Oni služe kao alat za kompanije da pokažu transparentnost i predanost održivosti, čak i u regijama gdje se zakonski zahtjevi mogu razlikovati.

ISSB nastavlja usavršavati ove standarde, uvažavajući povratne informacije i nova pitanja iz oblasti održivosti kako bi standardi ostali relevantni i efikasni u poticanju praksi održivosti u globalnom poslovnom okruženju.

Izvori: Brightest.ioIFRS Standardi za održivost.