Problem otpada od hrane 

Fight food waste

Kako u svijetu tako i u Bosni i Hercegovini otpad od hrane predstavlja značajan problem. Prema podacima Agencije Ujedinjenih nacija, u BiH se godišnje uništava i baca oko 400.000 tona hrane. Ovaj podatak ukazuje na potrebu za hitnim mjerama kako bi se smanjio negativan utjecaj na okoliš i društvo.

Smanjenje gubitka i rasipanja hrane ključno je za poboljšanje sigurnosti hrane i omogućavanje zdrave prehrane, promicanje učinkovitog korištenja resursa, ublažavanje gladi, zaštite okoliša i poticanje pravednije raspodjele izvora hrane na globalnoj razini. Smanjenje gubitka i rasipanja hrane također je klimatsko rješenje koje zemlje i zajednice mogu iskoristiti za smanjenje emisija stakleničkih plinova.

Obilježavanje "Međunarodnog dana svijesti o gubitku i otpadu od hrane" ("The International Day of Awareness of Food Loss and Waste - IDAFLW"29. septembra predstavlja priliku da se podigne svijest o ovom globalnom izazovu, ali i da se naglasi lokalna odgovornost. Bacanje hrane nema za posljedicu samo ekonomski gubitak, već ima i značajne posljedice kada govorimo o zagađenju okoliša.  Otpad od hrane doprinosi emisijama stakleničkih plinova (CO2 i CH4), kao i preopterećenju deponija, čime se dodatno pogoršava problem zagađenosti okoliša.

Smanjenje otpada od hrane direktno je povezano s Ciljem održivog razvoja (SDG) 12, koji poziva na odgovornu potrošnju i proizvodnju. Konkretno, jedan od podciljeva SDG-a 12 (12.3) ima za cilj prepoloviti globalni otpad hrane po stanovniku do 2030. godine, na nivou maloprodaje i potrošača, te smanjiti gubitke hrane tokom proizvodnje i lanaca opskrbe.

Kako bi naša država ostvarila ovaj cilj,  neophodno je unaprijediti svijest o važnosti odgovornog rukovanja hranom, razviti efikasne sisteme za redistribuciju viškova hrane i ojačati lokalne politike koje promovišu održive obrasce potrošnje. Kako tehnologija, odnosno aplikacije za povezivanje potrošača i restorana/ trgovina mogu imati značajan uticaj na smanjenje otpada od hrane, pokazuje primjer jedne od najpopularnijih aplikacija ovog tipa Too Good To Go:

  • zahvaljujući Too Good To Go aplikaciji širom svijeta je spašeno više od 280 miliona obroka od bacanja,
  • aplikacija ima preko 75 miliona korisnika u više od 17 zemalja,
  • preko 130,000 restorana, pekara i trgovina koristi aplikaciju za prodaju viška hrane,
  • spašeni obroci su doprinijeli smanjenju emisije stakleničkih plinova za više od 700,000 tona CO2 ekvivalenta.

Obilježavanje Međunarodnog dana svijesti o gubitku i otpadu od hrane podsjeća nas da svi možemo doprinijeti smanjenju otpada hrane, bilo kroz svakodnevne odluke ili podršku inicijativama usmjerenim ka održivoj potrošnji.