Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive) je važan dio legislativnog okvira Europske unije koji za cilj ima povećanje transparentnosti i standardizaciju izvještavanja o održivosti unutar kompanija koje posluju unutar EU. Ova direktiva je nadogradnja na prethodnu direktivu o nefinansijskom izvještavanju (NFRD, Non-Financial Reporting Directive) i ima za cilj osigurati da kompanije pružaju detaljne i pouzdane informacije o svojim utjecajima na okoliš, društvo i upravljanje.
EU Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) objavljena je u decembru 2022. godine i stupa na snagu u fiskalnoj 2024. godini. Direktiva se odnosi na oko 50.000 kompanija koje su izlistana na berzi ili imaju značajnu poslovnu prisutnost u Evropskoj uniji. Od kompanija se zahtijeva više izvještavanja o održivosti od ijedne prijašnje regulative.
Prošireni opseg
CSRD se primjenjuje na sve velike kompanije i sve kompanije koje su javno izlistane na berzama u EU, uključujući i mala i srednja preduzeća (SME) koja djeluju na regulisanim tržištima, osim mikro preduzeća. Ovom direktivom će biti obuhvaćeno oko 50.000 kompanija unutar EU, u poređenju sa 11.700 kompanija koje su obuhvaćene direktivom o nefinansijskom izvještavanju.
Standardi izvještavanja
Evropska komisija je definisala detaljne standarde za izvještavanje koji će kompanijama omogućiti da na jasan i usporediv način izvještavaju o svojim ESG aktivnostima i utjecajima. To uključuje informacije o klimatskim promjenama, resursima, raznolikostima, pravima radnika i borbi protiv korupcije.
Osiguranje kvalitete
CSRD uvodi obavezu neovisne provjere izvještaja o održivosti, čime se povećava pouzdanost informacija koje kompanije pružaju.
Integracija s finansijskim izvještavanjem
Direktiva zahtijeva da kompanije integrišu ESG informacije s finansijskim izvještavanjem, što omogućava bolje razumijevanje povezanosti između održivosti i finansijskog rezultata kompanije. Kompanije neće više prilagati izdvojene izvještaje o održivosti već nova regulativa zahtjeva konsolidovane izvještaje o održivosti koje će provjeravati ovlašteni revizori ili ostali pružatelji takvih usluga.
Digitalni format izvještavanja
CSRD zahtijeva da kompanije svoje izvještaje o održivosti objavljuju u digitalnom xHTML formatu, čime se olakšava pristup, analiza i poređenje podataka. Direktiva je ključni element EU Zelenog plana i strategije finansijskog sistema za poticanje održivog rasta. Implementacija CSRD-a predstavlja korak prema globalnoj harmonizaciji izvještavanja o održivosti, s obzirom na to da sve više zemalja i regija razvija slične zahtjeve i standarde.
Direktiva o nefinansijskom izvještavanju (NFRD) prestaje važiti od 2025. godine za finansijsku godinu 2024. | Direktiva o korporativnom izvještavanju (CSRD) počinje važiti nakon 2025. godine za finansijsku godinu 2024. | |
Na koga se odnosi | Velika društva od javnog interesa sa više od 500 zaposlenika - Izlistana na berzi - Banke i osiguravajuća društva | Sve velike kompanije koje zadovoljavaju 2 od 3 kriterija - Prosječan broj zaposlenika tokom godine 250 - Više od 40 miliona EUR prihoda - Više od 20 miliona EUR bilansa Uključujući i mala i srednja preduzeća |
Format izvještavanja | Online na web stranici kompanija | U digitalnom xHTML formatu (prema novoj ESEF regulativi). Javno dostupno na web stranicama kompanija. |
Okvir za izvještavanje | Kompanije proizvoljno biraju okvir prema kojem će izvještavati (TCFD, GRI, CDP, CDSB, SASB itd.) | Kompanije su obavezne izvještavati prema Evropskim standardima za izvještavanje o održivosti (ESRS standardima) |