Koje usluge u segmentu održivosti su tražene na našem tržištu, koje usluge nudi Deloitte te koje aktivnosti ova kompanija implementira u dijelu održivog poslovanja saznali smo od naše sagovornice Sabine Softić, voditeljice Deloitteovog ureda u Bosni i Hercegovini te vodeće partnerice za reviziju u Centralnoj i Istočnoj Evropi.
Kada je u pitanju izvještavanje kompanija na temu održivosti, očekuje se da će oko 50.000 velikih kompanija u EU i sve kompanije koje su izlistane na berzama u EU morati ispoštovati EU Direktivu o izvještavanju o korporativnoj održivosti (CSRD) s ciljem povećanja transparentnosti u oblasti održivih aktivnosti. Identifikacija materijalnih tema o kojima treba izvještavati je izazov za mnoge kompanije. Koje usluge revizorske kuće nude klijentima koji se prvi put susreću sa kreiranjem izvještaja o održivosti i nefinansijskim izvještavanjem?
Imajući u vidu sve što ste naveli kada je riječ o izvještavanju o korporativnoj održivosti CSRD, vrijedi istaknuti da je pored revizije-pregleda nefinansijskih izvještaja odnosno izvještaja pripremljenih u skladu sa CSRD, procjena spremnosti kompanija za CSRD zapravo trenutno i najtraženija usluga u domenu održivosti, koja uključuje procjenu dvojne materijalnosti, gap analizu, izradu mape puta za usklađenost sa CSRD, te podršku kod pripreme prvog CSRD izvještaja za kompanije.
Na osnovu rezultata gap analize i mape puta, kompanijama nudimo dodatne usluge koje podrazumijevaju podršku pri implementaciji zahtjeva koji su vezani za CSRD. Takvih usluga je zaista mnogo, uključujući i pripremu posebnih ESG politika, ažuriranje procesa vezanih za izvještavanje, izračun emisija GHG gasova, priprema tranzicijskog plana i priprema objava vezanih za EU Taxonomy.
Da li ste na našem tržištu već imali zahtjeva za ovakvim uslugama?
Zahtjevi za Deloitteove usluge u domenu održivosti se razlikuju u svakoj zemlji u regiji. Kada je riječ o tržištu Bosne i Hercegovine, uspješno smo sproveli mnoge projekte vezane za ESG, SDG i održivost generalno. Ipak, zahtjevi za CSRD uslugama su još uvijek najviše prisutni na tržištu zemalja Evropske Unije.
Koje aktivnosti Deloitte sprovodi u segmentu ESG i održivosti?
Deloitte na globalnom nivou sprovodi niz aktivnosti u domenu ESG-a i održivosti za koje je više detalja dostupno u najskorijem Deloitteovom izvještaju o globalnom utjecaju za 2023. godinu. Poseban dio izvještaja čine i ESG naglasci, gdje za okolišno upravljanje vrijedi pomenuti smanjenje GHG emisija, ali i napredak u postizanju ciljeva Deloitteove WorldClimate strategije da postanemo net-zero do 2030. godine.
Kada je riječ o društvenom upravljanju, ponosni smo na naše brojne WorldClass inicijative kroz koje naši uposlenici direktno dijele znanja sa targetiranim skupinama širom svijeta – bilo da je to rad sa djecom ili sa mladim profesionalcima, nastojimo kroz dijeljenje znanja ulagati u bolje društvo. Ženska Mentorska Mreža, projekat koji već tri godine sprovodimo sa Addiko Bankom Sarajevo, primjer je upravo takve jedne inicijative u Bosni i Hercegovini, koja mladim profesionalnim i ambicioznim ženama na početku karijere kroz treninge i mentorstvo pomaže da ostvare svoj puni karijerni potencijal. Također, ulažemo i u profesionalni razvoj i učenje svih uposlenika – od pristupa globalnim Deloitte platfromama za učenje, ali i platformama kao što su LinkedIn Learning i Udemy for Business, pa sve do podrške u procesima certifikacija (ACCA, CFA, CISA i brojni drugi).
U domenu korporativnog upravljanja, kao kompanija zaista dajemo jednake prilike kolegama da svojim trudom i zalaganjem rastu u profesionalce i lidere. Na globalnom nivou, Deloitte Global Board of Directors broji 35% žena, a zaista sam ponosna vidjeti da širom regiona iz godine u godinu raste broj partnerica i direktorica u Deloitteu.